12 квітня ми відзначаємо День працівників ракетно-космічної галузі України.
І як сьогодні було не згадати генія, чиї ідеї випередили час - Юрія Кондратюка.
Його внесок у науку можна сміливо назвати неоціненним, адже саме він запропонував безліч сміливих, новаторських ідей, що пізніше дозволили людству вперше побувати у космосі.
Та найголовнішим його досягненням стала схема польоту до Місяця, що пізніше отримала назву «траса Кондратюка». Саме ця розробка допомогла американцям успішно посадити корабель на Місяць у 1969 році.
Юрій Кондратюк – український радянський вчений-винахідник. Олександр Ігнатійович Шаргей (справжнє ім’я Юрія Кондратюка) народився в Полтаві у 1897 році.1929 року двома тисячами примірників за власний кошт Юрій видав книжку "Завоювання міжпланетних просторів", де описав "трасу равлика". За допомогою цих розрахунків американські астронавти у 1969 році змогли дістатися Місяця. був одним із піонерів ракетної техніки й теорії космічних польотів. Саме Кондратюк автор “траси Кондратюка”, якою подорожували на Місяць космічні кораблі “Аполлон”.
У 1930 році Кондратюк жив у Західному Сибіру, де працював над проєктуванням і будівництвом зерносховищ. Там він побудував найбільший у світі елеватор без металу та цвяхів, який уміщував понад 10 тисяч тонн зерна. Сам Кондратюк назвав його "мастодонтом", порівнюючи з доісторичною твариною.
Замість того, щоб нагородити винахідника, його посадили до в'язниці, звинувативши в шкідництві. У той час подумали, що Кондратюк навмисно побудував елеватор без цвяхів, щоб все розсипалося. Насправді ж зерносховище простояло ще довго й згоріло наприкінці 80-х років. Пізніше ув’язнення замінили на заслання, а після звільнення йому дозволили працювати над проєктами вітряних електростанцій у Криму, Харкові та Москві.
Роботу перервала Друга світова війна. Одразу після нападу Німеччини на СРСР Кондратюк записався добровольцем у народне ополчення. Загинув 23 або 25 лютого 1942 року на території Орловської або Калузької областей
Ім'я винахідника носить астероїд — 3084 Кондратюк, а також кратер на зворотному боці Місяця. Крім того, Юрій Кондратюк занесений до Міжнародної космічної Зали Слави Музею історії космосу в Нью-Мексико.
У Полтаві встановлений пам'ятник Юрію Кондратюку.
На честь 100 років від дня народження винахідника була випущена марка, а НБУ видав ювілейну монету.
учні 6-х і 7-х класів знайомилися сьогодні з нейоміврною історією геніального українця ЮРІЯ КОНДРАТЮКА, який проклав трасу на Місяць!
З ВСЕСВІТНІМ ДНЕМ КОСМОНАВТИКИ!
Якби ми більше дивилися на зорі і більше берегли нашу прекрасну Планету!
... не тільки про літальні апарати, а про пошук і
пізнання безмежжя - це про космонавтику!
Астрономи насолоджуються барвами зірок, дивуються розмірам туманностей, феєрії спалаху над-нової, дивляться, видивляються, вивчають і цей процес безкінечний, допоки існуватиме людство і серед них ті, кому Всесвіт виділив особливу долю! І вони таки ЩАСЛИВІ, бо мають те, чого не маємо ми, пересічні...
Серед плеяди світових вчених є чимало наших, уродженців української землі.
Юрій Кондратюк (справжнє ім'я - Олександр Шаргей) - родом з Полтави
Григорій Шаян - народжений в Одесі, великий і відданий послідовник Фламеля
Олександр Орлов - директор чотирьох обсерваторій, дві - засновані в Києві та Полтаві
Жаль, що мало згадується Олексій Ганський - теж родом з Одеси, перший директор обсерваторії в Симеїзі. Він так захопився сонцем, що проводив ночі і дні розглядаючи це світило (саме він звернув увагу на залежність форми сонячної корони від активності появи на поверхні зірки плям). Його іменем названий кратер на Місяці. Видатний український астроном - кавалер ордену Почесного легіону
Не менш цікавою особистістю був Петро Куликовський - народжений в Києві, нащадок старовинного польського роду і козацького - з боку діда по матері. Автор багатьох книг і дуже популярної у світі "Зоряної астрономії"...
Всесвітньо відомий Карл Саган (США, НАСА) - теж має коріння предків, народжених в Україні (мати його, власне родом зі Львова, батько - з Кам. Подільського)...
Засновник планетарного товариства, оригінал, який бачив космічне майбутнє людства. Був одним з тих, хто відправив послання позаземним цивілізаціям.
Цікаво: почули....? Чи вагаються почути...?
Космос і вчені, які його досліджують - це дивний симбіоз науки і фантазії! Без цього тандему, насправді - ніяк!
(лише трошки імен, а їх - це велика команда дослідників і практиків космонавтики)
...Зорі в хату якось залетіли...
Пилом зоряним тоді осіли...
Немає коментарів:
Дописати коментар