«… НЕМА БІЛЬШОГО ГОНОРУ ДЛЯ ІНТЕЛІГЕНТНОГО ЧОЛОВІКА, ЯК БЕРЕГТИ СВОЮ І НАЦІОНАЛЬНУ ЧЕСТЬ ТА БЕЗ НАГОРОДИ ВІРНО ПРАЦЮВАТИ ДЛЯ ДОБРА СВОГО НАРОДУ, ЩОБ ЗАБЕЗПЕЧИТИ ЙОМУ КРАЩУ ДОЛЮ». ІВАН ПУЛЮЙ
«Миха́йло Острогра́дський» — ювілейна монета номіналом 2 гривні, яку випустив Національний банк України, присвячена 200-річчю з дня народження видатного українського вченого-математика, академіка п'яти академій (Паризької, Санкт-Петербурзької, Римської, Туринської та Американської) Михайла Васильовича Остроградського (24. 09. 1801 — 01. 01. 1862 роки), який народився у селі Пашенівка на Полтавщині. Основні його праці присвячені математичному аналізу, теоретичній механіці, математичній фізиці.
Монету введено в обіг 20 серпня 2001 року. Вона належить до серії «Видатні особистості України».
«Олекса́ндр Ляпуно́в» — ювілейна монета номіналом 2 гривні, випущена Національним банком України. Присвячена математику і механіку, академіку Петербурзької АН з 1901 року Ляпунову Олександру Михайловичу (1857—1918), праці якого стосуються небесної механіки, математики, фізики й теорії імовірності.
Монету введено в обіг 12 березня 2007 року. Вона належить до серії «Видатні особистості України».
«І́гор Сіко́рський» — ювілейна монета номіналом 2 гривні, випущена Національним банком України. Присвячена одному з піонерів авіації, конструктору літаків та гелікоптерів, промисловцю — Сікорському Ігорю Івановичу. Навчаючись у Київському політехнічному інституті (1907—1914), Ігор Сікорський почав працювати над першими розробками майбутніх гелікоптерів. З 1910 року будував літаки. Перші багатомоторні літаки у світі — «Гранд», «Ілля Муромець», «Русский витязь» — його конструкції. Виходець з України, він уславив своє ім'я як один з найвідоміших авіаконструкторів світу.
На аверсі монети зображено літак «Ілля Муромець», за розробку якого Сікорський отримав всесвітнє визнання в 1913 році. Угорі на рельєфному тлі півколом розміщено напис — «НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ», під яким — малий Державний Герб України, на дзеркальному тлі — рік карбування монети «2009», номінал — «2 ГРИВНІ» (унизу) та логотип Монетного двору Національного банку України.
На реверсі монети зображено портрет Сікорського у формі пілота, праворуч від якого на тлі малюнка Леонардо да Вінчі розміщено написи — «ІГОР СІКОРСЬКИЙ» (півколом), роки життя — «1889–1972».
Монету введено в обіг 29 травня 2009 року. Вона належить до серії «Видатні особистості України».
«Лев Ландау» — ювілейна монета номіналом 2 гривні, випущена Національним банком України. Присвячена видатному фізику-теоретику, лауреатові Нобелівської премії (1962) Льву Давидовичу Ландау (1908—1968), який зробив значний вклад майже в усі розділи теоретичної фізики. Автор класичної праці про діамагнетизм вільних електронів, теорії надплинності рідкого гелію та багатьох інших. У Харкові Лев Давидович керував теоретичним відділом Українського фізико-технічного інституту, одночасно завідував кафедрами теоретичної фізики в Харківському інженерно-механічному інституті та Харківському університеті, створивши передову школу радянської теоретичної фізики.
На аверсі монети угорі півколом розміщено напис «НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ», між яким — малий Державний Герб України, стилізована композиція — функція розподілу електронів та іонів у неізометричній плазмі на тлі сонця, унизу написи: «2 ГРИВНІ/ 2008» та логотип Монетного двору Національного банку України.
Монету введено в обіг 18 січня 2008 року. Вона належить до серії «Видатні особистості України».
«Ю́рій Кондратю́к» — ювілейна монета номіналом 2 гривні, випущена Національним банком України. Присвячена 100-річчю від дня народження видатного українського вченого у галузі космонавтики та вітроенергетики, одного з піонерів ракетної техніки і теорії космічних польотів Юрія Васильовича Кондратюка (Олександра Гнатовича Шаргея).
На реверсі монети зобразили портрет вченого і ліворуч від нього так звану «трасу Кондратюка» — схему польоту космічного корабля до Місяця, його посадки на місячну поверхню та повернення на Землю. Над портретом Ю. Кондратюка і ліворуч від нього знаходяться стилізовані зображення зірок, під портретом розмістили дати «1897-1942» — роки народження вченого і його загибелі на фронті під Москвою. По колу монети написи: вгорі «ЮРІЙ КОНДРАТЮК», внизу у дужках «ОЛЕКСАНДР ШАРГЕЙ».
Монету було введено в обіг 17 червня 1997 року. Вона належить до серії «Видатні особистості України».
«Валенти́н Глушко́» — ювілейна монета номіналом 2 гривні, випущена Національним банком України. Присвячена видатному інженеру, одному з піонерів ракетно-космічної техніки та творців багаторазової ракетно-космічної системи «Енергія — Буран», академіку АН УРСР — Валентину Петровичу Глушку (1908—1989). Створені видатним конструктором двигуни підіймали і підіймають у повітря літаки, космічні кораблі, ракети-носії. Валентин Глушко — автор більше двохсот наукових праць із питань ракетно-космічної техніки, зокрема двигунобудування, лауреат Державних премій, удостоєний золотої медалі імені Ціолковського.
На аверсі монети розміщено: ліворуч: малий Державний Герб України, праворуч від якого напис: «УКРАЇНА» (вертикально), під яким — логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України; у центрі — стилізовану композицію: ракетно-космічна система «Енергія — Буран» під час зльоту; праворуч: номінал — «2/ГРИВНІ» та рік карбування монети — «2018».
Монету введено в обіг 25 липня 2018 року. Вона належить до серії «Видатні особистості України».
«Сергі́й Корольо́в» — ювілейна монета номіналом 2 гривні, випущена Національним банком України. Присвячена видатному вченому і конструктору Сергію Павловичу Корольову (1907—1966), під керівництвом якого були створені балістичні та геофізичні ракети, космічні кораблі, супутникові серії, перша автоматична міжпланетна станція «Зонд».
На аверсі монети угорі розміщено малий Державний Герб України, під яким напис у три рядки — «НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ», стилізоване зображення ракети перед запуском. Унизу — написи: «2 ГРИВНІ/ 2007» та логотип Монетного двору Національного банку України.
Монету введено в обіг 12 січня 2007 року. Вона належить до серії «Видатні особистості України».
«Іва́н Пулю́й» — пам'ятна монета зі срібла номіналом 5 гривень, випущена Національним банком України. Присвячена Івану Павловичу Пулюю — винахідникові та фізику, який раніше за Вільгельма-Конрада Рентгена відкрив особливості катодових променів, що згодом отримали назву рентгенівських. Іван Пулюй — автор близько 50 наукових і науково-популярних праць із фізики та електротехніки українською, німецькою та англійською мовами. Крім того, він був знавцем стародавніх мов і залишив після себе великий творчий доробок[2], брав участь у перекладі Біблії на українську мову разом з П. Кулішем та І.Нечуєм-Левицьким.
На аверсі монети вгорі розміщено малий Державний Герб України, напис півколом «НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ», в основу композиції покладено один із перших пулюєвих (рентгенівських) знімків якоїсь коштовної оздоби, який І.Пулюй зробив до 1895 р.; унизу півколом — номінал та рік карбування — «5 ГРИВЕНЬ/ 2010».
На реверсі монети зображено портрет Івана Пулюя, праворуч від якого розміщено написи: «ІВАН/ПУЛЮЙ/ 1845 — 1918» (угорі) та його вислів: «… НЕМА/ БІЛЬШОГО ГОНОРУ/ ДЛЯ ІНТЕЛІГЕНТНОГО ЧОЛОВІКА,/ ЯК БЕРЕГТИ СВОЮ І/ НАЦІОНАЛЬНУ ЧЕСТЬ/ ТА БЕЗ НАГОРОДИ/ ВІРНО ПРАЦЮВАТИ/ ДЛЯ ДОБРА СВОГО/ НАРОДУ, ЩОБ/ ЗАБЕЗПЕЧИТИ/ ЙОМУ КРАЩУ/ ДОЛЮ».
Монету введено в обіг 25 січня 2010 року. Вона належить до серії «Видатні особистості України».
Немає коментарів:
Дописати коментар